Sosyal Medya Türkiyede Yasak Gelecekmi

Sosyal Medya Türkiyede Yasak Gelecekmi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın sosyal medyayla ilgili açıklamaları gündem olmuştu. Sosyal medya fenomenleri ve gazeteciler herhangi bir yasak gelme ihtimalinden dolayı oldukça endişeli.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın sosyal medyayla ilgili yasak manasına gelen açıklaması kamuoyunda büyük tepkilere neden olmuştu. Sosyal medyada milyonluk takipçileri olan youtuberlar ise yapılan açıklamaya büyük tepki gösterirken, bazı fenomenler ise açıklamayı görmezden geldi.

BAZI FENOMENLER SESSİZ KALDI!

Sosyal medya platformlarında milyonlarca takipçisi olan hesaplar Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın sosyal medya üzerinden yaptığı yasak açıklamasına paylaşımlarıyla tepki gösterdi. Enes Batur, Kafalar, Ruhi Çenet gibi fenomenler ise açıklamalara sessiz kalmakla yetindi.

FENOMENLERİN KAZANÇLARI SIFIRLANABİLİR!

Türkiye bir yandan sosyal medya yasağını tartışırken sosyal mecralardan her gün binlerce lira para kazanan youtuberları da endişe sardı. İzlenme başına para kazanan sosyal medya fenomenleri eğer bu mecralar kapanırsa kazançları sıfıra inecek.

YOUTUBE YENİ KAZANÇ KAPISI OLDU

Ana akım medyanın iktidara evrilmesiyle birlikte birden gözde hale gelen youtube, gazetecilerin ve sosyal medya fenomenlerinin hem yayın hem de kazanç aracı haline geldi. Bir yandan kamu yararı adına yapılan yayınlarla gündeme gelen bu mecralar bir yandan da büyük bir geçim kapısı oldu. Youtube kurallarına göre 1000 aboneyi geçen youtube hesapları reklam almaya başlarken izlenme başına kanalın abone sayısı, beğeni,izlenme süresi ve sayısı önem arz ediyor. Ortalama 100 bin takipçili bir youtube hesabı ayda 5 bin liradan 150 bin liraya kadar performansa bağlı kazanç elde edebiliyor.


CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN NE DEMİŞTİ?

YouTube,Twitter, Netflix gibi sosyal platformları eleştiren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Yalanın, iftiranın, kişilik haklarına saldırının, itibar suikastlerinin alıp başını gittiği bu mecraların bir düzene sokulması şarttır. Bu millete, bu ülkeye bu tür mecralar yakışmıyor. Onun için de bir an önce biz bunları parlamentomuza getirip, parlamentomuzdan bu tür sosyal medya mecralarının tamamen kaldırılmasını, kontrol edilmesini istiyoruz" ifadelerini kullanmıştı.

Kaynak : Milliyet